Tradycyjny sernik staropolski

Tradycyjny sernik staropolski

Kiedy jako mała dziewczynka, widziałam ten sernik u mojej babci, wśród innych pięknie udekorowanych ciast świątecznych, uważałam go za bardzo „nieatrakcyjne” ciasto ;)… I z tego co pamiętam, to był chyba pieczony w każdym domu…  Z kolei jego smak wspominam najmilej :). Teraz ten popękany sernik bardzo mi się podoba i jest to prawdopodobnie najłatwiejszy i najszybszy do przygotowania sernik jaki znam.


Składniki

- około 1 kg twarogu dwukrotnie mielonego;
- 100 g masła;
- 6 jajek (oddzielnie żółtka i białka);
- 180 g śmietany 18 %;
- 1 i 1/2 szklanki cukru pudru;
- 16 g cukru waniliowego;
- 1 budyń waniliowy (proszek);
- 2 krople aromatu waniliowego;
- 1 płaska łyżeczka soli;
- 50 g rodzynek;
- 1 łyżeczka mąki pszennej;
- 1 czubata łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej (można dodać więcej).

Dodatkowo

- ewentualnie cukier puder do oprószenia.

Tradycyjny sernik staropolski

Przygotowanie

Składniki na sernik powinny być w temperaturze pokojowej.
Masło rozpuść w rondelku i pozostaw do wystudzenia. Rodzynki zalej wrzątkiem, wcześniej poodrywaj ewentualne twarde końcówki. Po około 15 minutach odcedź i osusz.
W dużej misce utrzyj żółtka z cukrem i cukrem waniliowym na jasną, puszystą masę. Kolejno dodaj śmietanę i jeszcze chwileczkę poucieraj. Następnie partiami dodawaj ser (jeśli używasz miksera, miksuj na średnich obrotach). Na końcu cienkim strumieniem wlej chłodne masło, dodaj proszek budyniowy, aromat waniliowy oraz sól. Ucieraj tylko do połączenia się składników.
Rodzynki oprósz mąką i wraz z kandyzowaną skórką pomarańczową dodaj do masy serowej i wmieszaj za pomocą szpatułki. Białka ze szczyptą soli ubij na sztywną pianę, dodaj do masy i za pomocą szpatułki delikatnie całość połącz. Gotową masę serową przełóż do wyłożonej papierem i wysmarowanej masłem blaszki o wymiarach 23 x 23 cm.
Wyrównaj wierzch i piecz przez około 60 minut, w piekarniku nagrzanym do 170-180°C. Piekarnik wyłącz, jednak drzwiczek piekarnika nie otwieraj jeszcze przez około 10 minut. Sernik wystudź w lekko uchylonym piekarniku. Przechowuj w lodówce. Przed podaniem oprósz cukrem pudrem.

Tradycyjny sernik staropolski

Mój piękny stół

www.mojpieknystol.pl